علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا

علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا

علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا

همانطور که می‌دانید یکی از مشکلات شایع یخچال فریزر اسنوا برفک زدن‌ یخچال بیشتر از حد در قسمت‌های پلاستافوم بوده که برای مصرف‌کنندگان مشکل‌زا است. به همین دلیل علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا در مدل‌های مختلف همچون 676، 240، 270، 810 و… را در این محتوا که توسط نمایندگی تعمیرات اسنوا پشتیبان تهیه شده است را ذکر کرده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

آیا برفک زدن‌ در یخچال اسنوا عادی است؟

در قدیم سیستم یخچال و فریزر به دلیل سادگی و نداشتن قطعات یخ‌زدا و برفک‌زدا که به آن نوفراست گفته می‌شود، یخچال به صورت مداوم برای سرد نگه‌داشتن موادغذایی دارای برفک بود که بسیارعادی می‌باشد. اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی تمامی یخچال‌ها از جمله یخچال اسنوا دارای سیستم برفک زدایی خودکار هستند، به همین دلیل وجود برفک نشان دهنده مشکل و خرابی یخچال است.

 

آشنایی با چگونگی برفک زدن‌ یخچال اسنوا 

به صورت کلی این تنها در یخچال فریزر اسنوا که در تمام یخچال‌ها هوای سرد برای سالم ماندن مواد غذایی باید در جریان بوده و تمامی قطعات باید از این هوای سرد برخوردار باشند. اما اگر به هر علتی به جای هوای سرد هوای گرم در یخچال فریزر گردش پیدا کند باعث ایجاد واکنش جدید بین گاز و هوای داخل یخچال بوده که برفک را ایجاد خواهد کرد.

در واقع برفک به صورت کم در یخچال اسنوا عادی است اما اگر حجم آن افزایش پیدا کرده و به یخ تبدیل شود، نشان دهنده شدید بودن مشکل و خطر است. به همین دلیل شما به محض مشاهده برفک باید سریع به رفع مشکل و تعمیر یخچال بپردازید.

قطعاتی که می‌توانند دلیل سرمای زیاد یخچال باشند

در بیشتر مواقع علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا به صورت فنی مربوط به یکی از قطعات برداصلی، ترمیستور، سنسوردما، ترموستات، برد کنترل دما، دمپر ورودی هوا است که به دلیل اختلال در عملکرد ایجاد خواهد شد.

دلایل فنی برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا

دلایل فنی برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا

• وجود مشکل در ساختار فنی ترموستات یخچال اسنوا

یکی از مهمترین دلایل فنی برای برفک زدن یخچال فریزر اسنوا می‌تواند خراب بودن ترموستات باشد. زیرا ترموستات یخچال تاثیر بسیار مهمی در جابجایی دمای یخچال دارد. اگر ما با مشکل در ساختار فنی ترموستات روبرو باشیم یعنی یخچال از اختلال دمای برخوردار بوده و می‌تواند در کمترین زمان برفک بزند.

• ایجاد مشکل در ساختار فنی دمپر هوا 

علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا در برخی از مواقع ایجاد مشکل در ساختار فنی دمپر هوا است، دمپر هوا یکی از قطعات بسیار مهم در یخچال فریزر اسنوا بوده که می‌تواند جریان هوای فن اپراتور را متعادل و باعث کنترل سوپاپ یخچال باشد‌. با وجود اختلال در عملکرد این قطعه هوای سرد درون فضای یخچال از بین رفته و برفک ایجاد می‌شود.

برای بررسی دمپر هوا شما باید از روش مکانیکی و حرکت دستگیره کنترلی یخچال استفاده کنید. در صورتی که دستگیره به صورت آزادانه حرکت کند یعنی سالم بوده، اما اگر حرکت دستگیره با مشکل یا صدای تقه همراه باشد یعنی دمپر مشکل خواهد داشت.

• وجود مشکل در ساختار فنی برد یخچال

 برد یخچال وقتی خراب باشد نمی‌تواند فرمان قاطع و درست برای ایجاد برفک ایجاد کند. در واقع می‌توان گفت در یخچال فریزر‌های مدل جدید برد الکترونیکی تمامی عملکرد‌های یخچال را کنترل می‌کند، یعنی تمامی قطعات یخچال مانند حسگر دما، کمپرسور، سنسور، دیفراست، فن‌ها و… که باعث یخ‌زدایی هستند قادر به کار نخواهند بود.

  • وجود اتصال و خرابی در بین سیم‌های برد و آلمان‌های ساخت برفک در یخچال اسنوا
  • از کار افتادن سیستم دیفراست در یخچال که می‌تواند باعث برهم خوردن تنظیمات برفک زدایی در یخچال می‌شود.

شایع‌ترین دلایل برفک زدن‌ یخچال اسنوا توسط مصرف‌کننده 

در قسمت بالا و دلایل فنی و حرفه زدن یخچال اسنوا را بیان کردیم اما در بیشتر موارد برفک زدن یخچال با توجه به عملکرد مصرف‌کننده ایجاد می‌شود، به همین دلیل در این قسمت شایع‌ترین نمونه‌های علت برفک زدن یخچال اسنوا را بررسی خواهیم کرد.

• فرسودگی و خراب شدن آهنربا درب یخچال اسنوا

یکی از دلایل شایع برفک زدن یخچال اسنوا فرسودگی خراب شدن لاستیک دور درب است، همانطور که می‌دانید لاستیک دور درب یخچال فریزر اسنوا آهنربایی بوده و در صورت فرسودگی یا خراب شدن امکان بازماندن درب یخچال و تعویض هوا وجود دارد.

با خراب بودن آهنربا درب یخچال هوای گرم می‌تواند در طولانی مدت به محفظه درون یخچال راه پیدا کرده و باعث ایجاد اختلال در سامانه و برفک در سطح یخچال باشد.

برای مثال اگر شما در یخچال خود هیچ مشکلی نداشته و در فریزر با برفک شدید روبرو هستید، دلیل قطعی این موضوع می‌تواند خراب بودن آهنربای درب فریزر باشد؛ به همین دلیل شما باید آهنربا را چک کرده و آن را تعویض کنید.

چگونه آهنربا درب یخچال را بررسی کنیم؟

برای بررسی آهنربا درب یخچال اسنوا شما باید یک کاغذ را بین درب و یخچال قرار دهید، سپس درب آن را محکم ببندید و کاغذ را به آرامی بکشید. اگر کاغذ به سختی کشیده شود، یعنی آهنربا سالم بوده و اگر شما به راحتی کاغذ را بکشید یعنی آهنربای درب یخچال خراب است.

• برفک زدن‌ درصورت نامناسب بودن مکان نصب یخچال فریزر

در برخی از مواقع به دلیل انتخاب اشتباه مکان نصب یخچال مصرف‌کننده می‌تواند باعث ایجاد خرابی و بروز مشکلات در عملکرد یخچال باشد. برای مثال در بیشتر مواقع مشکل برفک زدن یخچال به دلیل تراز نامناسب سطح یخچال است که تعمیرکار می‌تواند تنها با صاف کردن آن مشکل را حل کند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در زمان نصب یخچال تراز سایت یخچال را بررسی کرده تا دچار مشکل و عملکرد نامناسب نشوید.

همچنین از موارد دیگر نصب یخچال در محیط آشپزخانه باید به خنک بودن اطراف یخچال اشاره داشته باشیم. برای مثال به هیچ عنوان دستگاه نباید کنار شعله اجاق گاز، وسیله گرمایشی و پکیج نصب شود؛ زیرا این موارد باعث گردش هوای گرم در یخچال و ایجاد برفک خواهند شد.

البته فضای به دور از گرما برای یخچال تنها به معنی گرمایش مصنوعی نبوده و شما باید به نور خورشید نیز توجه داشته باشید. نور خورشید می‌تواند با گرم کردن سطح یخچال باعث تبدیل هوای سرد به گرم و تبدیل رطوبت به برفک در یخچال باشد.

• تنظیم اشتباه دما و درجه یخچال اسنوا 

در برخی از مواقع علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا می‌تواند یک دلیل بسیار ساده مانند تنظیم اشتباه دما و درجه یخچال باشد، در صورتی که مصرف‌کننده تصور بر خراب شدن یخچال خود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در زمان روبرو شدن با مشکل برفک زدن یخچال در ابتدا میزان دما و درجه یخچال را بررسی کنید.

در برخی از مواقع مصرف‌کننده به صورت اشتباه یا برخورد دست با درجه باعث جابجا شدن درجه و کاهش دما تا حد برفک زدن‌ یخچال خواهد شد. به صورت کلی دمای مناسب برای فریزر اسنوا 0 درجه فارنهایت یا -18 سانتی‌گراد و برای یخچال حدود ۳۷ درجه فارنهایت یا ۳ درجه سانتیگراد است. اگر درجه یخچال شما پایین‌تر از این میزان تعیین شده باشد، دلیل برفک زدن درجه اشتباه خواهد بود.

چگونه می‌توانیم برفک یخچال اسنوا را از بین ببریم؟

بسیاری از افراد تصور دارند که در زمان روبرویی با برفک یخچال مانند یخچال‌های قدیمی باید آن را شستشو داده یا به کندن برفک بپردازد، در صورتی که این موضوع کاملاً اشتباه بوده و می‌تواند باعث خراب شدن یخچال شما باشد.

تفاوتی ندارد که علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا شما چیست، در هر صورت اولین واکنش در برابر برفک زدن یخچال باید خارج کردن آن از برق بوده و سپس به یخچال زمان کافی دهید تا برفک به طور خودکار آب شود.

البته قابل ذکر است که اگر شما عجله داشته باشید، راه حل‌های سریع مانند استفاده از سشوار برای آب کردن برفک نیز وجود دارد؛ اما به هیچ عنوان از کندن برفک‌ها استفاده نکنید زیرا می‌تواند به بدنه یخچال آسیب وارد کند یا باعث سوراخ شدن لوله‌های گاز یخچال شود.

رفع مشکل برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا

سخن پایانی

در این متن به صورت کلی علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا را برای شما بیان کردیم، اگر شما نیز مانند هزاران فرد دیگر به دنبال دلیل منطقی برای ایجاد برفک و یخ زدن مواد غذایی در یخچال خود هستید اطلاعاتی می‌تواند پاسخی مناسب برای سوالات شما باشد.

البته شما باید به این‌ موضوع دقت داشته باشید که در صورت وجود مشکل فنی برای رفع مشکل، تعمیر یا تعویض قطعات نیاز به تجربه و تخصص است؛ به همین دلیل هیچوقت سرخود قطعات را بررسی یا تعمیر نکنید زیرا در برخی از موارد دستکاری یخچال به صورت سرخود و بدون تخصص می‌تواند ایجاد‌کننده مشکلات فنی بیشتر باشد پس بهتر است از یک تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر یخچال اسنوا کمک بخواهید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.2]

5 thoughts on “علت برفک زدن‌ یخچال فریزر اسنوا”

  1. با سلام یخچال فریزر ما هم روی درب کشوهای فریزر برفک میزنه اف انجام میشه کار میکنه احتمال دارد سنسور آن باشد

  2. سلام . من یخچال دو قلوی اسنوا دارم . الان حدود دو سال هست که کف یخچال ینی زیر آخرین کشو آب جمع میشه و یخ میبنده . حتی گاهی قطر یخ به قدری زیاد میشه که کشو به سختی خارج میشه . دلیلش چی میتونه باشه و آیا خودم میتونم این مشکل رو حل کنم؟

  3. دقیقا یخچال ما هم قسمت فریزش همین مشکل رو داره لطف میکنید توضیح بدید چند بار هم تعمیرکار آوردیم حتی برد رو عوض کردن ولی فایده ای نداشت

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش